HISTORIE klubu
Citace: Irena Krčilová, kniha: "Speřice 625 let od první písemné zmínky", Speřice 2006
TJ Dálnice Speřice
V současné době je veškeré kulturní sportovní dění v obci spojeno s jedním z nejrozšířenějších kolektivních sportů fotbalem. Podívejme se však na počátky speřického fotbalu.
Už v roce 1953 bylo na schůzi Místního národního výboru ve Speřicích rozhodnuto o přidělení pozemků Josefa Hnáta z čp. 14 a Františka Karlů z čp. 4 místnímu Československému svazu mládeže na zřízení hřiště. Od té doby hráli mladí fotbal pro svou vlastní zábavu. Do vybudování hřiště se hrávalo v místech, kde dnes stojí čp. 24; na poli Marie Urbanové z čp. 23 v místech za dálnicí a konečně nade vsí u čp. 30.
Neoficiálně byla Tělovýchovná jednota Sokol Speřice založena v roce 1961, s tímto datem byla užívána i fotbalová vlajka. U zrodu zdejšího fotbalu stáli Miloslav Mysík, Bohumil Kváš, Miloslav Svoboda, Václav Krupička a Jaroslav Kváš. V kronice vedené Miloslavem Mysíkem byl jako datum vzniku fotbalového klubu uveden 16. červenec 1962. S tímto datem se slavila i první kulatá výročí založení oddílu kopané. Nyní je jako správné datum uváděn rok 1961.
V dresech modrobílé barvy odehrála sestava: Jaroslav Turek, Bohumil Kváš, Jindřich Moravec, Stanislav Řemínek (Koberovice), Václav Krupička, Miloslav Mysík, Miroslav Čeleda, František Čeleda, Miloslav Krčil, Miloslav Svoboda, Jaroslav Blažek, František Čeleda (Lohenice), Josef Krčil, Josef Kořenář třináct přátelských utkání a nastřílela 39 branek.
V jarních měsících roku 1963 došlo k úpravám hrací plochy, bylo odpracováno na 384 brigádnických hodin. První utkání na domácím hřišti se uskutečnilo 26. května 1963, tehdy vyhrály Speřice nad Budíkovem 4:1. Dále se hrálo pouze rekreačně. Začátkem července se po několik dnů konal letní turnaj v kopané. Speřice vyhrály svoji skupinu, ale ve finále prohrály s ČEMOLENem, a tak skončily druzí. Tímto turnajem skončila ve Speřicích éra rekreační kopané a obec se přihlásila do okresní soutěže, kde startovala poprvé v sezóně 1963/64 proti Lukavci. Tento ročník skončily Speřice na 2. místě (ze čtyř účastníků) za Košeticemi.
V roce 1966 vyhráli speřičtí Český pohár na pelhřimovském okrese a postoupili do krajského kola. V následujícím roce měla jednota 26 členů. Opět se upravovalo a oplocovalo hřiště. Na fotbalová utkání se jezdilo na vlastní náklady na motocyklech.
V roce 1968 postoupila TJ Sokol Speřice výhrou nad Červenou Řečicí ze III. třídy okresní soutěže do II. třídy okresního přeboru. Svůj první ročník obsadili speřičtí 2. místo hned za Senožaty, které se na dlouhá léta staly hlavním rivalem fotbalistů.
V létě 1971 se dvakrát předělával povrch hřiště. Stále ještě mělo spád 1 m. Poslední rekonstrukce stála zhruba 25.000,- Kč. Už v roce 1969 měly být budovány u hřiště kabiny pro hráče, avšak nebyla schválena potřebná dokumentace. Kabiny byly nákladem 150.000,- Kčs dokončeny až v roce 1971.
V létě následujícího roku byl na hřišti uspořádán turnaj k desetiletému výročí založení TJ. Speřice zvítězily nad těmito soupeři Pacov, Bohemia Světlá nad Sázavou, Petrovice.
Od jara 1974 se změnil název klubu z TJ Sokol na TJ Dálnice Speřice. Stalo se tak po sloučení speřického a jiřického jednotného zemědělského družstva, které přislíbilo aktivní pomoc při úpravě hřiště. Plánovalo se vybetonování tělocvičny a zřízení volejbalového hřiště. Místní fotbalisté nabídli založení družstva dorostenců, žáci již hráli. Zástupci fotbalu převzali titul vzorný oddíl III. stupně.
V létě 1974 se uskutečnil 1. ročník turnaje osvobození Československé socialistické republiky Rudou armádou. Byl ulit krásný broušený pohár. Speřice skončily na 3. místě (Dukla Tábor, Modeta Jihlava, TJ Pacov). Tehdy už byl v provozu taneční parket u hřiště a tribuna z pazderových desek.
Významný milník v dějinách speřického fotbalu nastal v roce 1975, kdy mužstvo zcela ovládlo okresní přebor a se ziskem 35 bodů poprvé postoupilo do I. B třídy Jihočeského kraje. S různými úspěchy i nezdary se v ní udrželo až do roku 1981, kdy však vinou administrativy spadly zpět do okresního přeboru. Speřice v této sezóně sice nebyly na dvanácté, tj. sestupové příčce, ale v jižních Čechách se I. B třídy rušily, a tak nebylo jiné řešení. Další rok ve II. třídě skončil absolutním nezdarem po odchodu několika mladých hráčů na základní vojenskou službu se Speřice poroučely až do nejnižší soutěže okresu III. třídy. Tu však s přehledem vyhrály a po dvouletém působení (3. a 4. místo) v okresním přeboru se v roce 1986 opět vrátily do I. B třídy Jihočeského kraje. O jejich vítězství bylo rozhodnuto už tři kola před skončením okresního přeboru. V této době hrál i fotbalový dorost. Sezónu 1986/87 zakončilo mužstvo na solidním 7. místě.
Po pěti letech působení v kraji nastala v roce 1991 druhá výkonnostní krize v dějinách speřického fotbalu. Ta byla způsobena převážně generační výměnou kádru a založením oddílu v Jiřicích. Mužstvo tehdy znovu sestoupilo do okresního přeboru, kde se po počátečních neúspěších a následném doplnění a omlazení manšaftu vyhouplo na dvě druhá a konečně v roce 2000 na 1. místo přeboru pelhřimovského okresu. Po opětovném postupu do I. B třídy skončili speřičtí sezónu 2000/2001 na 10. místě. Následující podzim už skončili na špici krajského žebříčku. Jarní kolo ukončili v sobotu 15. června 2002, tehdy se po prohře s Novosedly stali absolutními vítězi I. B. třídy Jihočeského kraje.
V důsledku územně správních změn se spolu s několika oddíly Pelhřimovska dostaly do nově vzniklé I. A třídy, skupiny A kraje Vysočina. Do stejné soutěže se dostal i fotbalový tým ze sousedních Jiřic, a tak zdravá sportovní rivalita obou obcí a vysoká návštěvnost vzájemných klání je zajištěna. Při prvním společném utkání v nové soutěži stálo fotbalové štěstí na straně Speřic, které porazily Jiřice vysoko 5:0.
Sestava místních fotbalistů A. třídy pro rok 2006: brankáři – Martin Jícha, Václav Duben; obránci – Jiří Holenda, Miroslav Vlček, René Němec, Martin Pohan; záložníci – Miroslav Čermák, Vlastimil Sávi, David Nenadál, Václav Strnad, Pavel Žatečka; útočníci – Josef Bláha, Pavel Štěpán, Milan Čeleda, Jiří Pikl, Jiří Menšík. Trenérem je Jaromír Pokorný, asistenty Jiří Holenda a Martin Pohan; vedoucím Miloslav Svoboda a předsedou TJ Dálnice Speřice Roman Pokorný.
Zápasy B. třídy hrají v různých kombinacích tito fotbalisté: Michal Baloun, Roman Čeleda, Václav Duben, Rudolf Havel, Karel Havlíček, Martin Jícha, Miroslav Kořínek, Milan Kváš, Roman Marek, Roman Moravec, Petr Němec, Jan Pavelec, Radim Příhoda, Roman Rokoský, Petr Ságl, Kamil Turek, Josef Vávra, Petr Vávra.
V současné době zde dorůstá další generace mladých fotbalistů ze Speřic, Humpolce, Lhotky, Vřesníka, Koberovic, Lhotic, Křelovic, Lískovic a Jiřic. Pravidelně pod vedením Jiřího Holendy, Romana Moravce, Martina Pohana, Pavla Rokosa a Miroslava Vlčka trénují čtyři kategorie – mladší a starší přípravka, mladší a starší žáci. (Jan Dlabal, Adam Drahozal, Tomáš Drahozal, Jiří Holenda, David Hromádko, Tomáš Hromádko, Tadeáš Hromádko, Nikola Hromádková, Martin Janák, David Jančík, Luboš Jančík, Radek Jůzl, Pavel Kopic, Martin Kopic, Aleš Krupička, Ondřej Kváš, Josef Marek, Jaroslav Melichárek, Jan Moravec, Martin Němec, Miroslav Paťha, Petr Pipek, Stanislav Pipek, Martin Pohan, Jan Pohan, Tomáš Příhonský, Aleš Rokos, Jan Stehno, Jan Šimůnek, Petr Šimůnek, David Štěpánek, Martin Štěpánek, Luboš Vávra, Vladimír Vávra, David Vincenc, Dominik Vlček, Jiří Švec, Ondřej Zach, Michal Záviška)
V posledních letech dochází každoročně k úpravám kolem hřiště. V roce 1984 byl na místě budovy z montovaných desek, vystavěn nový zděný hostinec s tanečním sálem. Postupně byly vyměněny ploty u hřiště, drátěné zábrany za brankami, postavena nová tribuna a střídačky, k hostinci následně přistavěna veranda a nové toalety, zrekonstruován a obložen výčep a vydlážděna podlaha v sále. Před hostincem byl srovnán kvalitnější povrch. Vedle hřiště byl proveden hloubkový vrt a voda je vyvedena do veliké nádrže a odtud rozvedena pro zavlažování trávníku. Obec sponzorovala zakoupení traktorové sekačky na udržování správné výšky trávníku. V roce 2002 byly předělány koupelny a vybavení v kabinách.
Maskotem klubu je kozel. Jeho postavička se už léta objevuje na pozvánkách na každoroční výroční schůzi konanou v prosinci společně s taneční zábavou. Dva kozlíci s míčem byli barevně nastříkáni na břizolitu u vchodu do místního hostince. Originální tvář rohatého kozla visí ve výčepu a sleduje úspěchy a pády svého klubu. Bílý kozel v červenočerném svisle pruhovaném tričku se objevil jako potisk na bílých tričkách velikosti XXL dokumentujících výhru TJ Dálnice Speřice v I. B třídě sezóny 2001/2002.
S jarními a podzimními závěry sezóny jsou ve Speřicích spojena společná setkání hráčů s jejich blízkými a přáteli. Při těchto příležitostech někdy dojde i na zpěv hymny místních fotbalistů s textem upraveným na melodii písně „Speřice obec známá“.
„Speřice mužstvo známý, všude je přivítaný, hrajou to šouračkou, mlátějí klapačkou, góly však nedaj‘ žádný.
Jícha je ve svatyni, brankář to přeohromný, mrštný jak lasička, lepší než Plánička, chrání nás od pohromy.
Záloha to je krása, když má míč, všechno jásá. Tři útočníci střední v driblinku jsou výstřední. Když maj‘ gól vsítiti, nechaj‘ se prositi, stejně však nedaj‘ žádný.
Křídla jsou přeohromná, Čeleda lajnu rovná. Když on to centruje, Brožík ten skóruje, vedeme 1:0.
Když manšaft exceluje, výbor se naparuje. Když manšaft prohrává, Haťapka nadává, Pokorný přizvukuje.
Když někam zavítáme, všude se dobře máme. Když zápas prohráme, tak si zazpíváme: My Vám to doma dáme.“
HISTORIE klubu
Citace: Irena Krčilová, kniha: "Speřice 625 let od první písemné zmínky", Speřice 2006
TJ Dálnice Speřice
V současné době je veškeré kulturní sportovní dění v obci spojeno s jedním z nejrozšířenějších kolektivních sportů fotbalem. Podívejme se však na počátky speřického fotbalu.
Už v roce 1953 bylo na schůzi Místního národního výboru ve Speřicích rozhodnuto o přidělení pozemků Josefa Hnáta z čp. 14 a Františka Karlů z čp. 4 místnímu Československému svazu mládeže na zřízení hřiště. Od té doby hráli mladí fotbal pro svou vlastní zábavu. Do vybudování hřiště se hrávalo v místech, kde dnes stojí čp. 24; na poli Marie Urbanové z čp. 23 v místech za dálnicí a konečně nade vsí u čp. 30.
Neoficiálně byla Tělovýchovná jednota Sokol Speřice založena v roce 1961, s tímto datem byla užívána i fotbalová vlajka. U zrodu zdejšího fotbalu stáli Miloslav Mysík, Bohumil Kváš, Miloslav Svoboda, Václav Krupička a Jaroslav Kváš. V kronice vedené Miloslavem Mysíkem byl jako datum vzniku fotbalového klubu uveden 16. červenec 1962. S tímto datem se slavila i první kulatá výročí založení oddílu kopané. Nyní je jako správné datum uváděn rok 1961.
V dresech modrobílé barvy odehrála sestava: Jaroslav Turek, Bohumil Kváš, Jindřich Moravec, Stanislav Řemínek (Koberovice), Václav Krupička, Miloslav Mysík, Miroslav Čeleda, František Čeleda, Miloslav Krčil, Miloslav Svoboda, Jaroslav Blažek, František Čeleda (Lohenice), Josef Krčil, Josef Kořenář třináct přátelských utkání a nastřílela 39 branek.
V jarních měsících roku 1963 došlo k úpravám hrací plochy, bylo odpracováno na 384 brigádnických hodin. První utkání na domácím hřišti se uskutečnilo 26. května 1963, tehdy vyhrály Speřice nad Budíkovem 4:1. Dále se hrálo pouze rekreačně. Začátkem července se po několik dnů konal letní turnaj v kopané. Speřice vyhrály svoji skupinu, ale ve finále prohrály s ČEMOLENem, a tak skončily druzí. Tímto turnajem skončila ve Speřicích éra rekreační kopané a obec se přihlásila do okresní soutěže, kde startovala poprvé v sezóně 1963/64 proti Lukavci. Tento ročník skončily Speřice na 2. místě (ze čtyř účastníků) za Košeticemi.
V roce 1966 vyhráli speřičtí Český pohár na pelhřimovském okrese a postoupili do krajského kola. V následujícím roce měla jednota 26 členů. Opět se upravovalo a oplocovalo hřiště. Na fotbalová utkání se jezdilo na vlastní náklady na motocyklech.
V roce 1968 postoupila TJ Sokol Speřice výhrou nad Červenou Řečicí ze III. třídy okresní soutěže do II. třídy okresního přeboru. Svůj první ročník obsadili speřičtí 2. místo hned za Senožaty, které se na dlouhá léta staly hlavním rivalem fotbalistů.
V létě 1971 se dvakrát předělával povrch hřiště. Stále ještě mělo spád 1 m. Poslední rekonstrukce stála zhruba 25.000,- Kč. Už v roce 1969 měly být budovány u hřiště kabiny pro hráče, avšak nebyla schválena potřebná dokumentace. Kabiny byly nákladem 150.000,- Kčs dokončeny až v roce 1971.
V létě následujícího roku byl na hřišti uspořádán turnaj k desetiletému výročí založení TJ. Speřice zvítězily nad těmito soupeři Pacov, Bohemia Světlá nad Sázavou, Petrovice.
Od jara 1974 se změnil název klubu z TJ Sokol na TJ Dálnice Speřice. Stalo se tak po sloučení speřického a jiřického jednotného zemědělského družstva, které přislíbilo aktivní pomoc při úpravě hřiště. Plánovalo se vybetonování tělocvičny a zřízení volejbalového hřiště. Místní fotbalisté nabídli založení družstva dorostenců, žáci již hráli. Zástupci fotbalu převzali titul vzorný oddíl III. stupně.
V létě 1974 se uskutečnil 1. ročník turnaje osvobození Československé socialistické republiky Rudou armádou. Byl ulit krásný broušený pohár. Speřice skončily na 3. místě (Dukla Tábor, Modeta Jihlava, TJ Pacov). Tehdy už byl v provozu taneční parket u hřiště a tribuna z pazderových desek.
Významný milník v dějinách speřického fotbalu nastal v roce 1975, kdy mužstvo zcela ovládlo okresní přebor a se ziskem 35 bodů poprvé postoupilo do I. B třídy Jihočeského kraje. S různými úspěchy i nezdary se v ní udrželo až do roku 1981, kdy však vinou administrativy spadly zpět do okresního přeboru. Speřice v této sezóně sice nebyly na dvanácté, tj. sestupové příčce, ale v jižních Čechách se I. B třídy rušily, a tak nebylo jiné řešení. Další rok ve II. třídě skončil absolutním nezdarem po odchodu několika mladých hráčů na základní vojenskou službu se Speřice poroučely až do nejnižší soutěže okresu III. třídy. Tu však s přehledem vyhrály a po dvouletém působení (3. a 4. místo) v okresním přeboru se v roce 1986 opět vrátily do I. B třídy Jihočeského kraje. O jejich vítězství bylo rozhodnuto už tři kola před skončením okresního přeboru. V této době hrál i fotbalový dorost. Sezónu 1986/87 zakončilo mužstvo na solidním 7. místě.
Po pěti letech působení v kraji nastala v roce 1991 druhá výkonnostní krize v dějinách speřického fotbalu. Ta byla způsobena převážně generační výměnou kádru a založením oddílu v Jiřicích. Mužstvo tehdy znovu sestoupilo do okresního přeboru, kde se po počátečních neúspěších a následném doplnění a omlazení manšaftu vyhouplo na dvě druhá a konečně v roce 2000 na 1. místo přeboru pelhřimovského okresu. Po opětovném postupu do I. B třídy skončili speřičtí sezónu 2000/2001 na 10. místě. Následující podzim už skončili na špici krajského žebříčku. Jarní kolo ukončili v sobotu 15. června 2002, tehdy se po prohře s Novosedly stali absolutními vítězi I. B. třídy Jihočeského kraje.
V důsledku územně správních změn se spolu s několika oddíly Pelhřimovska dostaly do nově vzniklé I. A třídy, skupiny A kraje Vysočina. Do stejné soutěže se dostal i fotbalový tým ze sousedních Jiřic, a tak zdravá sportovní rivalita obou obcí a vysoká návštěvnost vzájemných klání je zajištěna. Při prvním společném utkání v nové soutěži stálo fotbalové štěstí na straně Speřic, které porazily Jiřice vysoko 5:0.
Sestava místních fotbalistů A. třídy pro rok 2006: brankáři – Martin Jícha, Václav Duben; obránci – Jiří Holenda, Miroslav Vlček, René Němec, Martin Pohan; záložníci – Miroslav Čermák, Vlastimil Sávi, David Nenadál, Václav Strnad, Pavel Žatečka; útočníci – Josef Bláha, Pavel Štěpán, Milan Čeleda, Jiří Pikl, Jiří Menšík. Trenérem je Jaromír Pokorný, asistenty Jiří Holenda a Martin Pohan; vedoucím Miloslav Svoboda a předsedou TJ Dálnice Speřice Roman Pokorný.
Zápasy B. třídy hrají v různých kombinacích tito fotbalisté: Michal Baloun, Roman Čeleda, Václav Duben, Rudolf Havel, Karel Havlíček, Martin Jícha, Miroslav Kořínek, Milan Kváš, Roman Marek, Roman Moravec, Petr Němec, Jan Pavelec, Radim Příhoda, Roman Rokoský, Petr Ságl, Kamil Turek, Josef Vávra, Petr Vávra.
V současné době zde dorůstá další generace mladých fotbalistů ze Speřic, Humpolce, Lhotky, Vřesníka, Koberovic, Lhotic, Křelovic, Lískovic a Jiřic. Pravidelně pod vedením Jiřího Holendy, Romana Moravce, Martina Pohana, Pavla Rokosa a Miroslava Vlčka trénují čtyři kategorie – mladší a starší přípravka, mladší a starší žáci. (Jan Dlabal, Adam Drahozal, Tomáš Drahozal, Jiří Holenda, David Hromádko, Tomáš Hromádko, Tadeáš Hromádko, Nikola Hromádková, Martin Janák, David Jančík, Luboš Jančík, Radek Jůzl, Pavel Kopic, Martin Kopic, Aleš Krupička, Ondřej Kváš, Josef Marek, Jaroslav Melichárek, Jan Moravec, Martin Němec, Miroslav Paťha, Petr Pipek, Stanislav Pipek, Martin Pohan, Jan Pohan, Tomáš Příhonský, Aleš Rokos, Jan Stehno, Jan Šimůnek, Petr Šimůnek, David Štěpánek, Martin Štěpánek, Luboš Vávra, Vladimír Vávra, David Vincenc, Dominik Vlček, Jiří Švec, Ondřej Zach, Michal Záviška)
V posledních letech dochází každoročně k úpravám kolem hřiště. V roce 1984 byl na místě budovy z montovaných desek, vystavěn nový zděný hostinec s tanečním sálem. Postupně byly vyměněny ploty u hřiště, drátěné zábrany za brankami, postavena nová tribuna a střídačky, k hostinci následně přistavěna veranda a nové toalety, zrekonstruován a obložen výčep a vydlážděna podlaha v sále. Před hostincem byl srovnán kvalitnější povrch. Vedle hřiště byl proveden hloubkový vrt a voda je vyvedena do veliké nádrže a odtud rozvedena pro zavlažování trávníku. Obec sponzorovala zakoupení traktorové sekačky na udržování správné výšky trávníku. V roce 2002 byly předělány koupelny a vybavení v kabinách.
Maskotem klubu je kozel. Jeho postavička se už léta objevuje na pozvánkách na každoroční výroční schůzi konanou v prosinci společně s taneční zábavou. Dva kozlíci s míčem byli barevně nastříkáni na břizolitu u vchodu do místního hostince. Originální tvář rohatého kozla visí ve výčepu a sleduje úspěchy a pády svého klubu. Bílý kozel v červenočerném svisle pruhovaném tričku se objevil jako potisk na bílých tričkách velikosti XXL dokumentujících výhru TJ Dálnice Speřice v I. B třídě sezóny 2001/2002.
S jarními a podzimními závěry sezóny jsou ve Speřicích spojena společná setkání hráčů s jejich blízkými a přáteli. Při těchto příležitostech někdy dojde i na zpěv hymny místních fotbalistů s textem upraveným na melodii písně „Speřice obec známá“.
„Speřice mužstvo známý, všude je přivítaný, hrajou to šouračkou, mlátějí klapačkou, góly však nedaj‘ žádný.
Jícha je ve svatyni, brankář to přeohromný, mrštný jak lasička, lepší než Plánička, chrání nás od pohromy.
Záloha to je krása, když má míč, všechno jásá. Tři útočníci střední v driblinku jsou výstřední. Když maj‘ gól vsítiti, nechaj‘ se prositi, stejně však nedaj‘ žádný.
Křídla jsou přeohromná, Čeleda lajnu rovná. Když on to centruje, Brožík ten skóruje, vedeme 1:0.
Když manšaft exceluje, výbor se naparuje. Když manšaft prohrává, Haťapka nadává, Pokorný přizvukuje.
Když někam zavítáme, všude se dobře máme. Když zápas prohráme, tak si zazpíváme: My Vám to doma dáme.“